19/04/2019 0 400 Pogleda

PISANJE PISANICA VOSKOM – RADIONICA U DJEČJEM VRTIĆU CICIBAN

Ukrašavanje jaja rastopljenim voskom i bojama najstarija je tehnika. Riječ batik je malajskog porijekla, a znači slikati voskom. Osobito je stara i raširena tehnika oslikavanja voskom na tekstilu, a rasprostranjena je i danas. Na europsko tlo dolazi u 17., ali se tek od 19. stoljeća razvija i širi. Batik tehnika na tekstilu primjenjuje se i na ljusci jaja. U Hrvatskoj svi krajevi poznaju ovu tehniku: od juga (dubrovačko „penganje jaja“) i sjevera (međimorsko „pisanje“ i „čoškanje“) pa do istoka (slavonsko „šaranje jaja“ i „svilopis“).

Radionicu su vodile naša mještanka Štefica Dianežević, članica Etno udruge Turopoljska Posavina i Jasminka Podlejan (dopredsjednica Općinskog vijeća) – učiteljica mentor u Osnovnoj školi Pokupsko. Gospođa Podlejan je, kao autorica i voditeljica projekta “Kak je negda bilo” već vodila radionice u Dječjem vrtiću Ciciban.

POREZ NA NEKRETNINE 2018.

REPUBLIKA HRVATSKA ZAGREBAČKA  ŽUPANIJA OPĆINA ORLE Jedinstveni upravni odjel Orle 5, 10 411 Orle KLASA: 410-05/17-01/01 URBROJ: 238/36-03/3-17-1 Orle, 14.

10. TRADICIONALNA  “POSAVSKA KOBASIJADA”

10. TRADICIONALNA  “POSAVSKA KOBASIJADA”    U organizaciji KUDa Veleševec održana je u subotu  21.4.2018. deseta tradicionalna”Posavska kobasijada”, na kojoj su

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta objavljuje Otvoreni javni poziv za Projekt „Stipendiranje učenika u obrtničkim zanimanjima“ za 2017. godinu. Ovaj