19/04/2019 0 401 Pogleda

PISANJE PISANICA VOSKOM – RADIONICA U DJEČJEM VRTIĆU CICIBAN

Ukrašavanje jaja rastopljenim voskom i bojama najstarija je tehnika. Riječ batik je malajskog porijekla, a znači slikati voskom. Osobito je stara i raširena tehnika oslikavanja voskom na tekstilu, a rasprostranjena je i danas. Na europsko tlo dolazi u 17., ali se tek od 19. stoljeća razvija i širi. Batik tehnika na tekstilu primjenjuje se i na ljusci jaja. U Hrvatskoj svi krajevi poznaju ovu tehniku: od juga (dubrovačko „penganje jaja“) i sjevera (međimorsko „pisanje“ i „čoškanje“) pa do istoka (slavonsko „šaranje jaja“ i „svilopis“).

Radionicu su vodile naša mještanka Štefica Dianežević, članica Etno udruge Turopoljska Posavina i Jasminka Podlejan (dopredsjednica Općinskog vijeća) – učiteljica mentor u Osnovnoj školi Pokupsko. Gospođa Podlejan je, kao autorica i voditeljica projekta “Kak je negda bilo” već vodila radionice u Dječjem vrtiću Ciciban.

Obavijest o pokretanju postupka izmjene prostornog plana – poziv na dostavu zahtjeva preuzmite OVDJE.

Natječaji

NATJEČAJ za imenovanje pročelnika/ce Jedinstvenoga upravnog odjela Općine Orle na neodređeno vrijeme

Na temelju članaka 17. i 19. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Narodne novine br.

Natječaj za najboljeg hrvatskog mladog poljoprivredni/ka-cu

Otvoren je natječaj za izbor najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika/poljoprivrednicu kojega treću godinu za redom organizira hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu