19/04/2019 0 913 Pogleda

PISANJE PISANICA VOSKOM – RADIONICA U DJEČJEM VRTIĆU CICIBAN

Ukrašavanje jaja rastopljenim voskom i bojama najstarija je tehnika. Riječ batik je malajskog porijekla, a znači slikati voskom. Osobito je stara i raširena tehnika oslikavanja voskom na tekstilu, a rasprostranjena je i danas. Na europsko tlo dolazi u 17., ali se tek od 19. stoljeća razvija i širi. Batik tehnika na tekstilu primjenjuje se i na ljusci jaja. U Hrvatskoj svi krajevi poznaju ovu tehniku: od juga (dubrovačko „penganje jaja“) i sjevera (međimorsko „pisanje“ i „čoškanje“) pa do istoka (slavonsko „šaranje jaja“ i „svilopis“).

Radionicu su vodile naša mještanka Štefica Dianežević, članica Etno udruge Turopoljska Posavina i Jasminka Podlejan (dopredsjednica Općinskog vijeća) – učiteljica mentor u Osnovnoj školi Pokupsko. Gospođa Podlejan je, kao autorica i voditeljica projekta “Kak je negda bilo” već vodila radionice u Dječjem vrtiću Ciciban.

Rješenje o određivanju biračkih mjesta

Na osnovi članka 51. Zakona o izboru vijeća i predstavnika nacionalnih manjina (,,Narodne novine“, broj 25/19), Gradsko izborno povjerenstvo Grada

Obavijest o suzbijanju komaraca

DEZINSEKCIJA KOMARACA NA PODRUČJU OPĆINE ORLE TIJEKOM 2019. GODINE – 1. adulticidna akcija: 19.06.2019 Uništavanje komaraca provest će se hladnim