19/04/2019 0 593 Pogleda

PISANJE PISANICA VOSKOM – RADIONICA U DJEČJEM VRTIĆU CICIBAN

Ukrašavanje jaja rastopljenim voskom i bojama najstarija je tehnika. Riječ batik je malajskog porijekla, a znači slikati voskom. Osobito je stara i raširena tehnika oslikavanja voskom na tekstilu, a rasprostranjena je i danas. Na europsko tlo dolazi u 17., ali se tek od 19. stoljeća razvija i širi. Batik tehnika na tekstilu primjenjuje se i na ljusci jaja. U Hrvatskoj svi krajevi poznaju ovu tehniku: od juga (dubrovačko „penganje jaja“) i sjevera (međimorsko „pisanje“ i „čoškanje“) pa do istoka (slavonsko „šaranje jaja“ i „svilopis“).

Radionicu su vodile naša mještanka Štefica Dianežević, članica Etno udruge Turopoljska Posavina i Jasminka Podlejan (dopredsjednica Općinskog vijeća) – učiteljica mentor u Osnovnoj školi Pokupsko. Gospođa Podlejan je, kao autorica i voditeljica projekta “Kak je negda bilo” već vodila radionice u Dječjem vrtiću Ciciban.

KUD VELEŠEVEC NASTUPIO NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI FOLKLORA U SV. IVANU ZELINI

KUD Veleševec je sudjelovao na Gradskoj smotri folklora u Velikoj Gorici 26. ožujka 2017. godine. Odabirom stručnog žirija naš KUD

NATJEČAJ za imenovanje pročelnika/ce Jedinstvenoga upravnog odjela Općine Orle na neodređeno vrijeme

Na temelju članaka 17. i 19. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Narodne novine br.

ODLUKA O RASPISIVANJU IZBORA ZA ČLANOVE U EUROPSKI PARLAMENT IZ REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednica Republike Hrvatske je 25. ožujka 2019. donijela Odluku o raspisivanju izbora za članove u Europski parlament iz Republike Hrvatske.