07/08/2018 0 1148 Pogleda

10. MANIFESTACIJA “KOSCI ZA KOSCE”

Čovjek kosac i ptica kosac, simbol su suživota čovjeka i prirode u Odranskom polju u Selcu kod Veleševca, na „Selečkom gmanju ” kak bi po domaćem rekli .

U suradnji Javne ustanove “Zeleni prsten”sa ravnateljicom Martinom Glasnović i Općinom Orle sa načelnikom Ervinom Vujicom održana je i deseta manifestacija, kod lovačkog doma LD “Patka” Orle.

Za prikaz očuvanja tradicije košnje trave a time i staništa ptice kosac, spravljanja sijena na ručni način, pobrinuo se i ove godine KUD Veleševec.

Baš kak su i nekad delali a nakon težačkog posla i jeli , tu na gmanju.

“U svitanje zore brusile bi se kose , kosilo za rose, a spravlalo do poldan.

Gazdarica bi tad donesla domačeg sira , špeka i belog kukuruznog kruva,uz to i gibanicu te domačeg crlenog vina. Na poldan bi se leglo u hlad i odmorilo. A onda posle odmora slagala bi se plasnica.”

No na Selcu je bilo i pravog natjecanja u košnji trave.

U ženskom dijelu natjecateljica pobjedu je osvojila Suzana Panijan, članica KUD-a Veleševec.

Okušali su kositi travu i naš načelnik Ervin Vujica i donačelnik Dražen Podlejan u konkurenciji od 25 natjecatelja, ali pobjeda je ipak otišla u Turopolje Jurici Bukoviću.

U sklopu ove 10. jubilarne manifestacije uz KUD Veleševec,Etno Udruga Turopoljska Posavina pripremila je svoj  prigodan štand ,a za ples i dobro jelo pobrinulo se Lovačko društvo“Patka“ Orle.

Održano je i lovačko natjecanje u gađanju zračnom puškom.

Davor Stuparić osvojio je drugo mjesto u konkurenciji iskusnih lovaca.

Za vožnju konjskim zapregama pobrinuo se Središnji savez uzgajivača konja hrvatski posavac.

Fotogalerija :

Prijava poreza na dohodak za 2017. godinu

Prijava poreza na dohodak za 2017. godinu Kod godišnjeg obračuna poreza na dohodak već treću godinu važi posebni postupak utvrđivanja poreza, što

DAN  MJESNOG ODBORA SUŠA

Na Tijelovo, 20.lipnja 2019., obilježen je Dan MO Suša. U samom mjestu Suša nalazi se kapelica sv. Vida, a nedaleko

Dan Općine Orle

27.8.2017. općina Orle proslavila je svoj dan i blagdan svetog Bartola po prvi put u novom sazivu. Sve što se